Przejdź do treści

Napój gazowany czy niegazowany?

Napoje gazowane i niegazowane to dwa różne rodzaje napojów, które różnią się przede wszystkim nasyceniem dwutlenkiem węgla (CO2). Na jaki rodzaj napoju warto się zdecydować? Przyglądamy się bliżej ich zaletom i wadom!

Napoje gazowane

Napoje gazowane zawierają rozpuszczony gazowy dwutlenek węgla, który tworzy pęcherzyki powietrza i nadaje napojowi musujący charakter.

Napoje tego typu są dostępne w różnych smakach, w tym woda gazowana, woda gazowana z sokiem, tonik i napoje słodzone, które zawierają dodatek cukru lub sztucznych substancji słodzących.

Ze względu na nasycenie dwutlenkiem węgla takie napoje często wybierane są na okres lata, ponieważ są bardziej orzeźwiające. Także znakomicie nadają się one jako dodatki do różnych drinków.

Warto jednak wskazać, że napoje gazowane w porównaniu do niegazowanych mogą powodować zaburzenia trawienne, na przykład uczucie wzdęcia, bóle brzucha, odbijanie się. Również mogą one powodować zaburzenia w rozwoju naturalnej flory bakteryjnej układu pokarmowego.

Napoje niegazowane

Napoje niegazowane nie zawierają rozpuszczonego CO2, więc nie mają właściwości musujących charakterystycznych dla napojów gazowanych.

Napoje niegazowane mają gładki charakter i nie powodują uczucia mrowienia związanego z nasycaniem dwutlenkiem węgla. Występują w różnych wariantach, takie jak wody smakowe, soki owocowe, mrożona herbata i napoje dla sportowców.

W tym dziale  Blendery ręczne, jak wybrać i który kupić

Napoje niegazowane są powszechnie spożywane jako samodzielne napoje lub mogą być one używane również jako dodatki do drinków.

Ze względu na brak CO2 są one uważane za zdrowsze, ale warto wskazać, że wszystko zależy od ich składu, dlatego też najlepiej sprawdzić, z czego są one wyprodukowane. Napoje o wysokiej zawartości cukru nie będą korzystne dla zdrowia i mogą przyczyniać się do tycia.

Napoje gazowane a niegazowane – co warto wybrać?
Zarówno napoje z bąbelkami, jak i bez nich mają swoje zalety i wady. Co warto wybrać – napoje gazowane czy niegazowane?

Jeśli lubisz musujący smak, w takim przypadku najlepszym wyborem będą napoje gazowane. Dla osób, które nie przepadają za bąbelkami, lepsze są napoje niegazowane. Gdy chcesz kupić napoje gazowane i niegazowane online, w internecie czeka szeroka gama tego typu produktów, które sprawdzą się na różne okazje.

Chociaż napoje gazowane są znane z orzeźwienia, jakie dają, nie zawsze są one optymalnym wyborem na lato ze względu na ich skład. Aby zachować odpowiedni poziom nawodnienia, zwłaszcza podczas upałów lub podczas aktywności fizycznej, często zaleca się napoje niegazowane, takie jak woda, herbata ziołowa lub napoje elektrolitowe, ze względu na ich lepszy skład.

W tym dziale  Wyciskarki do soków - jak wybrać?

Również jeśli monitorujesz spożycie cukru i kalorii, sprawdzaj zawsze dokładnie etykiety, ponieważ niektóre napoje gazowane mogą zawierać dodatek cukru i innych szkodliwych substancji. Napoje niegazowane, takie jak zwykła woda lub niesłodzona herbata ziołowa, są często zdrowszym wyborem, chociaż one też mogą zawierać cukier, więc warto kontrolować ich etykiety.

https://e-spar.com.pl/kategoria/napoje-gazowane-i-niegazowane/546

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *