Przejdź do treści

Odkwaszanie organizmu – co pić

Problem zakwaszenia staje się coraz bardziej popularny. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego czym zakwaszenie organizmu jest, jak się objawia, a tym bardziej jak walczyć z tą dolegliwością. Czego zatem unikać, jak działać i po jakie produkty sięgać, by zakwaszenie organizmu nas nie dotyczyło?

Czym jest zakwaszenie organizmu i co je powoduje?

Zakwaszenie organizmu jest nieprawidłowym w organizmie pH, a więc zostaje zaburzona gospodarka kwasowo- zasadowa. Niestety problem, który jeszcze do niedawna nie był nawet znany, obecnie staje się prawdziwą plagą, bowiem szacuje się, że obecnie cierpi na niego nawet 80% Europejczyków!

Co jest tego przyczyną? Niestety w dużej mierze niezdrowy tryb życia, który jest oczywiście podyktowany wygodą, brakiem czasu oraz lenistwem. W głównej mierze przyczyniają się do tego nieodpowiednia dieta oraz brak aktywności fizycznej. Produkty, które mogą być przyczyną zakwaszenia pochodzą z kategorii smacznych, szybkich i niezdrowych, a więc: napoje gazowane, słodycze, alkohol, dania typu instant, fast foody itp. – opierające się na wysokim poziomie przetworzenia, zawierające liczne substancje takie jak wzmacniacze smaku, konserwanty itp.

W tym dziale  Ryż dla zdrowego stylu życia - sklepy z organicznymi i bezglutenowymi opcjami

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?

Niestety bardzo trudno, bez fachowej wiedzy ocenić czy ma się zakwaszony organizm, ponieważ objawy można uznać za coś, co chyba każdy z nas odczuwał chociaż raz w życiu a są to:

  • Osłabienie organizmu i szybkie przemęczenie, problemy z prawidłowym snem
  • Ogólnie złe samopoczucie
  • Bóle stawów i mięśni, częste i przewlekłe przeziębienia
  • Poczucie ociężałości, problemy z trawieniem, wzdęcia, zgaga
  • Przesuszona skóra, wypadające włosy, wypryski, wysypki

Jak więc uniknąć zakwaszenia lub pozbyć się tej uciążliwej przypadłości?

Co pić, na odkwaszenie organizmu?

Bardzo ważna jest analiza tego, co pijemy. Z tego względu należy całkowicie porzucić takie produkty jak alkohol, napoje gazowane, napoje słodzone (nawet soki kartonowe), kawa. Podstawą jest przyjmowanie płynów jak najbardziej naturalnych, a więc najważniejsza jest niegazowana woda, której należy przyjmować minimum 2 litry każdego dnia.

Ponadto warto tworzyć własne napoje, które będą opierały się na warzywach i owocach, bowiem one również powinny znaleźć się w diecie zasadowej. W szczególności powinny to być produkty „zielone”, a więc szpinak, jarmuż, młody jęczmień. Takie soki może przygotować jedynie wyciskarka do soków. Pozwala ona na wyciskanie soków nawet z najbardziej twardych warzyw, sałat, kiełków itp. Dodatkowo do przygotowanego soku dobrze jest dodać chlorellę lub owoce, głownie cytrusy – pomarańcze, cytryny, grejpfruty, ananasy itp.

W tym dziale  Jak oszczędzać na zakupach spożywczych: porady i triki

Samodzielne napoje możesz również przygotować bez wyciskarki. Dobrym przykładem jest woda z cytryną, którą powinno się pić na czczo każdego dnia. Jest niezwykle prosta w przygotowaniu, a oprócz odkwaszania organizmu przyczyni się również do wzrostu energii na cały dzień, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, jak również niweluje skutki różnych alergii. Przed posiłkiem sięgaj po wodę z octem jabłkowym, który działa bardzo dobrze na żołądek. Sprawdzą się również niektóre herbatki owocowe oraz ziołowe, które będą świetne między posiłkami, w ciągu dnia.

Jak widać, by odkwasić organizm wystarczy wyciskarka do soku, kilka napojów w ciągu dnia i możemy poczuć się nie tylko lepiej, ale przede wszystkim jesteśmy w stanie odkwasić nasz organizm.