Przejdź do treści

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych: porady i triki

Czy oszczędzanie na zakupach spożywczych musi oznaczać stawianie przede wszystkim na te produkty, których jakość pozostawia wiele do życzenia? Oczywiście, że nie. Kilka prostych trików sprawi, że zakupy będą tańsze, a ich jakość wcale na tym nie ucierpi. O czym powinno się więc pamiętać w pierwszej kolejności?

Przygotuj się do zakupów

Zakupy spożywcze można robić spontanicznie, niemal zawsze oznacza to jednak ryzyko wejścia w posiadanie rozwiązań, które nie są nam wcale potrzebne. Jeśli więc ma się już dość przepłacania, dobrze jest zastanowić się nad planowaniem. Tu jedna z najważniejszych zasad mówi o tym, że nie ma sensu kupować czegokolwiek, gdy jest się głodnym. Takie zakupy zwykle okazują się nie tylko większe, ale i mniej wartościowe. Podobnie niebezpieczne są zakupy bez listy. Gdy mijamy kolejne półki, łatwiej jest nam przekonać samych siebie, że dany produkt na pewno się przyda i dopiero w domu odkryć, że może tak będzie, najwcześniej jednak – za pół roku. Jeśli wydawanie dużych pieniędzy na zakupy spożywcze jest naprawdę poważnym problemem, dobrze jest też zastanowić się nad tym, czy nie ograniczyć się do tych, które robi się raz na trzy lub cztery dni. Nawet, jeśli nadal zdarzy się kupić zbyt dużo i zbyt nieodpowiedzialnie, nie będzie się to powtarzać codziennie.

W tym dziale  Zamawiaj lody przez Internet przez całe lato!

Przetestuj zakupy w Internecie

Wizyty w sklepach spożywczych inspirują do kupowania wielu produktów, często niepotrzebnych i wybieranych tylko dlatego, że informacja umieszczona obok nich informuje o trwającej właśnie promocji. Warto więc zastanowić się nad tym, czy nie ograniczyć ich do absolutnego minimum koncentrując się przede wszystkim na ofertach sklepów internetowych. Tych, które oferują wysokiej jakości produkty spożywcze jest coraz więcej, a doskonałym przykładem jest choćby Espar – internetowy odpowiednik popularnej sieci marketów Spar. Wybór produktów w sklepie internetowym w niczym nie odbiega od tego, z którym mamy do czynienia w sklepie stacjonarnym. Są one przy tym proponowane w przystępnych, cenach i dostarczane pod wskazany przez nas adres. Zakupy w sieci są wygodne, można ich dokonywać dokładnie wtedy, gdy ma się na nie ochotę, a do tego łatwiej można się koncentrować na tym, aby były przemyślane.

Oceniaj trafnie potrzeby

Wyrzucanie żywności to problem, z którym boryka się cały zachodni świat. Nie omija też Polski i trudno nie oprzeć się wrażeniu, że z roku na rok jest coraz poważniejszy. Walkę z wydawaniem zbyt dużych pieniędzy dobrze jest więc połączyć z lepszym niż do tej pory szacowaniem potrzeb domowników. Warto zacząć od ustalenia, jakie produkty spożywcze kończą się najszybciej, a przy których ma się wrażenie, że marnują się. Nie bez znaczenia jest też wysłuchanie opinii innych osób. Być może pewne posiłki lub produkty promowane przez nas nie cieszą się dużym uznaniem i właśnie dlatego trudno liczyć na to, że wzbudzą zainteresowanie. Sposobem na zerwanie z marnowaniem żywności jest też rezygnacja z kupowanych w promocji wielopaków, zwłaszcza jeśli w ten sposób są sprzedawane produkty, które łatwo się psują.

W tym dziale  Olej czy oliwa?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *