Przejdź do treści

Olej czy oliwa?

Wybór olejów jest ogromny, a na półkach jest wiele rodzajów tłuszczów. Jaki olej wybrać i czym się kierować przy jego zakupie? Zdrowe dla ludzkiego organizmu są jedynie oleje wyciskane na zimno, nierafinowane. A może lepiej kupować oliwę z oliwek? Moda na dietę śródziemnomorską sprawiła, że producenci oferują wiele rodzajów oliwy? A może jednak lepiej zostać przy tradycyjnym oleju, którego używały nasze babcie?

Jaki olej kupić?

Jeśli olej pochodzi z pierwszego tłoczenia oznacza to, że był tłoczony tylko raz. Olej rafinowany to taki, który poddano obróbce w wysokiej temperaturze (powyżej 160˚C) i oczyszczono nie tylko z zanieczyszczeń, wody i śluzów, lecz także z jakichkolwiek substancji odżywczych. Kupujmy tylko oleje tłoczone na zimno. Poza tym produkt musi zawierać jak najwięcej kwasów tłuszczowych Omega-3, a jak najmniej Omega-6. Prawidłowe proporcje jakie powinniśmy na co dzień spożywać to stosunek 4:1 jako niezbędne minimum (cztery części Omega-3 do jednej części Omega-6). Najbardziej zbliżoną do ideału proporcję Omega-3 do 6 ma olej lniany. Zdrowy jest także nierafinowany olej rzepakowy.

W tym dziale  Alternatywy dla pączków w Tłusty Czwartek

Rodzaje oliwy z oliwek

W sklepie znajdziemy nie tylko oliwę z oliwek extra vergine, ale także oliwę rafinowaną oraz tzw. wytłoki z oliwek. Wszystko zależy od stopnia kwasowości oraz smaku i aromatu oliwy. Oliwa z oliwek extra vergine to oliwa o najniższej kwasowości, najbardziej aromatyczna, a kwasowość to najważniejszy wskaźnik świadczący o wartości odżywczej i zdrowotnej. Metoda produkcja oliwy extra vergine pozwala zachować najwięcej cennych w oliwie składników. Oliwa extra vergine ma punkt dymienia równy 160°C, co oznacza, że powyżej tej temperatury po prostu zaczyna się palić. Lepiej więc używać jej do jedzenia na surowo.

Co lepsze – olej słonecznikowy czy oliwa?

Popularne oleje roślinne to olej słonecznikowy bogaty w tłuszcze wielonienasycone, kwas linolowy i witaminę E lub rzepakowy, który zawiera tłuszcze jednonienasycone. W tej grupie znajduję się ich znacznie więcej. Na sklepowych półkach możemy odnaleźć także inne oleje, m.in. sezamowy, sojowy, winogronowy, palmowy, kokosowy, lniany itd. Każdy z tych olejów ma inne właściwości i trzeba je stosować zgodnie z zalecaniami. Przede wszystkim trzeba unikać kwasów tłuszczowych nasyconych, które wedle obowiązujących zaleceń żywieniowych powinny być wypierane przez kwasy jedno- i wielonasycone. Choć niektóre z olejów mogą być stosowane nie tylko na surowo, czyli do zapraw i do sałatek, ale także do smażenia potraw, ograniczajmy spożycie takich smażonych na oleju dań. Poddanie oleju roślinnego wysokiej temperaturze zmniejsza jego wartościowość, a nawet może zmienić w szkodliwy związek. Zdawać się może, że lepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia byłoby używanie tylko oliwy z oliwek, ale nie możemy pominąć ważnego w naszej diecie znaczenia olejów roślinnych. Olej roślinny sam w sobie nie jest szkodliwy, o ile my sami nie będziemy go stosować wielokrotnie. Należy przyjąć zasadę, że poza stosowaniem oleju i oliwy na surowo do różnych potraw, do smażenia stosuje się głównie oliwę, a jeśli olej, to tylko do jednorazowego użycia.

W tym dziale  Nie masz czasu gotować? Oto kilka pomysłów na szybki obiad

Wybór dobrej oliwy z oliwek to spore wyzwanie. Wystarczy jednak dobrze poszukać, by znaleźć dobry i smaczny produkt, który ożywi smak ulubionej sałatki. Chcąc dbać o swoje zdrowie, wybierajmy i spożywajmy także najlepszej jakości olej.

Komentarze są wyłączone, ale trackbacki i pingbacki są aktywne.