Przejdź do treści

Wyciskarki do soków – jak wybrać?

Świeżo wyciskane soki, to doskonałe uzupełnienie codziennej diety. Pijąc samodzielnie przygotowany sok z warzyw lub owoców mamy pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi najcenniejsze składniki odżywcze bez dodatku cukru, słodzików, czy innych ulepszaczy, jakie często zawierają sklepowe soki. Jednak zanim będziemy delektować się pysznym smakiem zdrowego napoju, musimy kupić odpowiednie urządzenie do wyciskania soku. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze wyciskarki do soków?

Jak działają wyciskarki do soków?

Jak sama nazwa wskazuje wyciskarka do soku to urządzenie, które ma za zadanie wycisnąć sok z najbardziej popularnych owoców i warzyw. Wałek ślimakowy, który jest sercem wyciskarki, miażdży oraz wyciska produkty. W zależności od konkretnego modelu, zwykle urządzenie musi pracować od 4 do 6 minut, aby powstał jeden litr zdrowego napoju. Praca wyciskarki składa się z kilku etapów. Najpierw urządzenie miażdży surowiec, a następnie wyciska sok, który przepływa przez specjalne sito do podstawionego pojemnika. W osobnej przegrodzie zostają suche, wyciśnięte resztki owoców, ziół, czy warzyw.

Sok pozyskiwany z wyciskarki jest esencjonalny, dosyć gęsty i treściwy. Wyciskarka poradzi sobie również z bardziej włóknistymi produktami jak zioła. Jednak w zależności od jakości wykonania urządzenia i funkcji dodatkowych danego modelu, proces wyciskania oraz efekt końcowy może być bardzo odmienny.

W tym dziale  Czym jest syrop glukozowo – fruktozowy

Sokowirówka to tańsza alternatywa wyciskarki, ale poprzez swoje działanie w procesie pozyskiwania soku, niszczy ona wiele wartości odżywczych warzyw i owoców. Natomiast wyciskarka jest wolnoobrotowym urządzeniem, które w przeciwieństwie do sokowirówki daje pełnowartościowy sok bogaty w witaminy i inne cenne dla zdrowia składniki.

Jakie są rodzaje wyciskarek do soków?

Wyróżniamy kilka typów wyciskarek, które różnią się od siebie pod względem konstrukcji: jednoślimakowe, dwuślimakowe, pionowe oraz poziome. Wyciskarki jednoślimakowe posiadają jeden wałek ślimakowy, są poręczne, łatwe w czyszczeniu i z powodzeniem zaspokoją potrzeby początkujących amatorów wyciskania świeżych soków. Z kolei wyciskarki dwuślimakowe posiadają dwa równolegle usytuowane wałki ślimakowe. Są bardzo efektywne, wydajne, ale i droższe, usatysfakcjonują naprawdę wymagające osoby. Wadą tego rodzaju urządzeń jest dosyć czasochłonne czyszczenie.  Natomiast wyciskarki pionowe są kompaktowe, proste w obsłudze, a ze względu na swoją budowę, bardzo łatwo wkłada się do nich surowiec. Jednak czyszczenie tego typu urządzeń, ze względu na pionowe ułożenie wałka wymaga nieco więcej czasu. Z kolei wyciskarki poziome pracują zwykle ciszej niż modele pionowe oraz łatwiej  i szybciej się je myje.

Jaka wyciskarka jest najlepsza?

Nie da się ukryć, że kupno dobrej jakości wyciskarki do soków, która będzie nam służyła przez długie lata, to spora inwestycja. Musimy liczyć się z wydatkiem minimum 1000 złotych. Najbardziej wartościowy napój uzyskamy z wyciskarki dwuślimakowej, która daje najwięcej soku z wyciskanego produktu. Osoby, które ponad wszystko cenią sobie wysoką jakość, będą zadowolone z zakupu tego urządzenia do wyciskania soku. Natomiast miłośnicy zdrowych napojów, którzy dysponują mniejszym budżetem i wymaganiami, powinny zdecydować się na zakup pionowej jednoślimakowej wyciskarki.

W tym dziale  Warzywa jesienne z dużą zawartością witamin

Wybór idealnej wyciskarki do soków nie jest łatwy wobec tak bogatej oferty dostępnych na rynku urządzeń. Jednak warto poświęcić nieco więcej czasu, zdobyć choćby podstawową wiedzę w tym temacie, aby móc dokonać jak najbardziej świadomego i właściwego wyboru.