Przejdź do treści

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty, jak się przygotować?

Bardzo dużo osób zastanawia się, jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Przede wszystkim trzeba się do niej właściwie przygotować. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób to zrobić.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Badanie podmiotowe, czyli wywiad z pacjentem, jest bardzo ważnym elementem każdego badania fizjoterapeutycznego. Jest tak, ponieważ podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta musi jak najlepiej poznać swego pacjenta, a także powód, dla którego zgłosił się na terapię. Specjalista zadaje pacjentowi bardzo dużo pytań. Dotyczą one stanu jego zdrowia. Dzięki temu fizjoterapeuta pozyskuje informacje na temat pojawiających się u niego dolegliwości. Istotne jest to, ile one trwają, gdzie są zlokalizowane, a ponadto, jaki mają charakter oraz jak duże mają nasilenie. Warto zaznaczyć, że fizjoterapeutę nierzadko interesuje też przebieg dotychczasowej diagnostyki, a ponadto potencjalnego leczenia. Oprócz tego w trakcie wywiadu nierzadko specjalista pyta o choroby współistniejące, przebyte w przeszłości kontuzje, urazy, a także operacje. Co więcej, może zapytać o styl życia, a ponadto o typ wykonywanej pracy. Na takim etapie bardzo istotne jest udzielanie szczerych oraz możliwie jak najszerszych odpowiedzi. Celem jest to, żeby nie pominąć żadnych ważnych faktów. Pacjent może wypisać sobie wcześniej wszystko na kartkę i zabrać ją ze sobą na pierwszą wizytę. Dzięki temu można bardzo dobrze się do niej przygotować.

W tym dziale  Co zabrać ze sobą na wyprawę w góry? Lista niezbędnych rzeczy

Przebieg pierwszej wizyty u fizjoterapeuty

Warto wiedzieć o tym, że pierwsza wizyta u fizjoterapeuty związana jest z badaniem funkcjonalnym. Jest to drugi, równie istotny etap konsultacji fizjoterapeutycznej. Na samym początku fizjoterapeuta ocenia postawę ciała, wychwytując potencjalne odstępstwa od normy. Mowa tutaj między innymi o skoliozie, pogłębieniach bądź spłyceniach fizjologicznych krzywizn kręgosłupa i tym podobnych. Fizjoterapeuta sprawdza również czucie powierzchniowe oraz głębokie, w tym też odruchy. Zakres ruchomości to następny punkt na szlaku badań. Oprócz tego fizjoterapeuta ocenia siłę mięśniową, długość kończyn, a dodatkowo poszukuje czynników, które mogą mieć wpływ na konkretne dolegliwości bólowe. W czasie konsultacji oceniane są też obwody celem potwierdzenia bądź wykluczenia występowania obrzęku, co jest bardzo istotne w leczeniu. Podczas badania fizjoterapeuta może też przeprowadzić bardzo dużo testów funkcjonalnych pozwalających na dokładniejsze zlokalizowanie dolegliwości bólowych. Żeby dokładnie rozeznać się w sytuacji, fizjoterapeuta najczęściej prosi pacjenta o przeprowadzenie określonych ruchów bądź wykonuje je na pacjencie samemu. Z tego powodu na wizytę do takiego specjalisty najlepiej założyć wygodne ubranie sportowe, które nie będzie krępowało ruchów. Przyjście w jeansach bądź w sukience nie będzie dobrym pomysłem. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty przebiega spokojnie i ma na celu wybadać potencjalne schorzenia oraz kontuzje.

W tym dziale  Co wpływa na problemy z kręgosłupem? Oto lista czynników, które mogą mu zaszkodzić

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *