Przejdź do treści

Odkwaszanie organizmu – co pić

Problem zakwaszenia staje się coraz bardziej popularny. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego czym zakwaszenie organizmu jest, jak się objawia, a tym bardziej jak walczyć z tą dolegliwością. Czego zatem unikać, jak działać i po jakie produkty sięgać, by zakwaszenie organizmu nas nie dotyczyło?

Czym jest zakwaszenie organizmu i co je powoduje?

Zakwaszenie organizmu jest nieprawidłowym w organizmie pH, a więc zostaje zaburzona gospodarka kwasowo- zasadowa. Niestety problem, który jeszcze do niedawna nie był nawet znany, obecnie staje się prawdziwą plagą, bowiem szacuje się, że obecnie cierpi na niego nawet 80% Europejczyków!

Co jest tego przyczyną? Niestety w dużej mierze niezdrowy tryb życia, który jest oczywiście podyktowany wygodą, brakiem czasu oraz lenistwem. W głównej mierze przyczyniają się do tego nieodpowiednia dieta oraz brak aktywności fizycznej. Produkty, które mogą być przyczyną zakwaszenia pochodzą z kategorii smacznych, szybkich i niezdrowych, a więc: napoje gazowane, słodycze, alkohol, dania typu instant, fast foody itp. – opierające się na wysokim poziomie przetworzenia, zawierające liczne substancje takie jak wzmacniacze smaku, konserwanty itp.

W tym dziale  Jak prawidłowo jeść rybę?

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?

Niestety bardzo trudno, bez fachowej wiedzy ocenić czy ma się zakwaszony organizm, ponieważ objawy można uznać za coś, co chyba każdy z nas odczuwał chociaż raz w życiu a są to:

  • Osłabienie organizmu i szybkie przemęczenie, problemy z prawidłowym snem
  • Ogólnie złe samopoczucie
  • Bóle stawów i mięśni, częste i przewlekłe przeziębienia
  • Poczucie ociężałości, problemy z trawieniem, wzdęcia, zgaga
  • Przesuszona skóra, wypadające włosy, wypryski, wysypki

Jak więc uniknąć zakwaszenia lub pozbyć się tej uciążliwej przypadłości?

Co pić, na odkwaszenie organizmu?

Bardzo ważna jest analiza tego, co pijemy. Z tego względu należy całkowicie porzucić takie produkty jak alkohol, napoje gazowane, napoje słodzone (nawet soki kartonowe), kawa. Podstawą jest przyjmowanie płynów jak najbardziej naturalnych, a więc najważniejsza jest niegazowana woda, której należy przyjmować minimum 2 litry każdego dnia.

Ponadto warto tworzyć własne napoje, które będą opierały się na warzywach i owocach, bowiem one również powinny znaleźć się w diecie zasadowej. W szczególności powinny to być produkty „zielone”, a więc szpinak, jarmuż, młody jęczmień. Takie soki może przygotować jedynie wyciskarka do soków. Pozwala ona na wyciskanie soków nawet z najbardziej twardych warzyw, sałat, kiełków itp. Dodatkowo do przygotowanego soku dobrze jest dodać chlorellę lub owoce, głownie cytrusy – pomarańcze, cytryny, grejpfruty, ananasy itp.

W tym dziale  Blendery ręczne, jak wybrać i który kupić

Samodzielne napoje możesz również przygotować bez wyciskarki. Dobrym przykładem jest woda z cytryną, którą powinno się pić na czczo każdego dnia. Jest niezwykle prosta w przygotowaniu, a oprócz odkwaszania organizmu przyczyni się również do wzrostu energii na cały dzień, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, jak również niweluje skutki różnych alergii. Przed posiłkiem sięgaj po wodę z octem jabłkowym, który działa bardzo dobrze na żołądek. Sprawdzą się również niektóre herbatki owocowe oraz ziołowe, które będą świetne między posiłkami, w ciągu dnia.

Jak widać, by odkwasić organizm wystarczy wyciskarka do soku, kilka napojów w ciągu dnia i możemy poczuć się nie tylko lepiej, ale przede wszystkim jesteśmy w stanie odkwasić nasz organizm.