Przejdź do treści

Nosisz soczewki, wybierz odpowiednie akcesoria

W dobie aktywnego trybu życia coraz więcej osób posiadających wadę wzroku sięga po soczewki kontaktowe zamiast klasycznych okularów korekcyjnych. Oprócz soczewek warto jednak zaopatrzyć się również w odpowiednie akcesoria do nich przeznaczone. Mają one za zadanie ułatwić korzystanie z soczewek oraz sprawić, aby było one jeszcze bardziej komfortowe. Na które z nich warto postawić i dlaczego?

Odpowiednie krople nawilżające

Podstawą wygodnego stosowania soczewek kontaktowych jest ich odpowiednie nawilżenie. Podczas długotrwałego noszenia soczewek mogą się bowiem pojawić problemy z naturalnym nawilżaniem gałki ocznej. Dlatego też, przede wszystkim warto zaopatrzyć się w krople nawilżające. Obecnie w sklepach dostępnych jest ich wiele wariantów. Niektóre z nich przeznaczone są dla osób cierpiących z powodu zespołu suchego oka. Nie tylko nawilżają powierzchnię oczu, ale i ją skutecznie odbudowują, zapobiegając dalszym uszkodzeniom.

 

Pojemniki i etui na szkła kontaktowe

Każdy użytkownik soczewek kontaktowych powinien posiadać specjalny pojemnik na nie przeznaczony. W przypadku osób, które stosują soczewki systematycznej wymiany (dwutygodniowe czy miesięczne) są one wręcz niezbędne. To w nich przechowuje się soczewki nocą. Usuwane są wówczas z nich wszystkie zanieczyszczenia. Najczęściej pojemniki sprzedawane są w zestawach z płynami do pielęgnacji soczewek. Można jednak postawić na modele nieco ciekawsze – w kształcie piłek,  żabek czy w ulubionym kolorze. Wybór na rynku w tym zakresie jest bardzo szeroki. Ciekawym rozwiązaniem są także etui na pojemniki z dodatkowym lusterkiem. Są niezastąpione podczas podróży, gdyż stanowią dodatkową ochronę dla soczewek, a dzięki lusterku możliwa jest ich aplikacja w praktycznie każdych warunkach.

W tym dziale  Uniwersalne produkty, które trzeba mieć w lodówce

 

Przyssawki i pęsety

Wiele osób nie wyobraża sobie również życia bez pęset i przystawek do soczewek kontaktowych. Pęsety przeznaczone są do wygodnego wyjmowania soczewek z pojemnika. Znika bowiem tym samym ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia. Z kolei przyssawki do soczewek (twardych i miękkich) są pomocne podczas ich codziennego zdejmowania i zakładania.

 

Okłady rozgrzewające

Warto pamiętać, że akcesoria do soczewek kontaktowych to nie tylko urządzenia służące do ich aplikacji czy podnoszące komfort ich użytkowania. Zalicza się do nich także wyroby medyczne np. kompresy termiczne. W wielu przypadkach niewłaściwe czy długotrwałe korzystanie z soczewek kontaktowych prowadzi bowiem do infekcji narządu wzroku bądź nasilenia się objawów zespołu suchego oka. Wówczas z pomocą mogą przyjść właśnie okłady rozgrzewające. W sklepach dostępne są przede wszystkim kompresy termiczne wielokrotnego użytku. Są one doraźnym środkiem łagodzącym uciążliwe objawy zespołu suchego oka, który związany jest z nadmiernym odparowywaniem filmy łzowego. Spowodowany może być również noszeniem soczewek kontaktowych. Powoduje zapalenie brzegów powiek, uczucie dyskomfortu i pieczenia, a niekiedy także i powstawanie torbieli czy jęczmienia w rejonie narządu wzroku.