Przejdź do treści

Na czym polega rehabilitacja szyi?

Z całą pewnością można stwierdzić, że rehabilitacja szyi jest bardzo pomocna w przypadku odczuwania różnego rodzaju dolegliwości bólowych w obrębie szyi. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Zalecane ćwiczenia

Rehabilitacja szyi w obecnych czasach zalecana jest w dość wielu zróżnicowanych przypadkach. Wśród nich można przede wszystkim wymienić występowanie chorób przewlekłych. Jest to bardzo istotne, ponieważ zazwyczaj po urazach rehabilitacja szyi (https://reha-kfz.pl/service/rehabilitacja-szyi/) nie jest tak często stosowana. W pierwszej kolejności używane są specjalne kołnierze, dzięki którym możliwe jest nadanie szyi odpowiedniej stabilności. Dzięki temu duża część bólów szyjnych ma szansę samoistnego ustąpienia. Dlatego ewentualna rehabilitacja powinna być realizowana po dłuższym czasie, jeśli dolegliwości bólowe nie ustąpią.

Istota rehabilitacji szyi

Rehabilitacja szyi jest bardzo istotna w wielu przypadkach, dlatego warto na tego rodzaju działania zwrócić szczególną uwagę. Ćwiczenia dobierane są przede wszystkim w zależności od stanu pacjenta i uwzględniają zarówno odcinek szyjny, jak i przylegające do niego mięśnie. Wśród polecanych działań można wymienić ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające, ale także rozluźniające oraz mobilizujące. Ich odpowiednia kombinacja jest kluczem do sukcesu oraz zminimalizowania dolegliwości bólowych, które nękają pacjenta.

W tym dziale  Akcesoria dla niemowląt i dzieci

Cele rehabilitacji szyi

Rehabilitacja szyi jest niezwykle efektywnym działaniem, które ma szereg zalet. Wśród nich można przede wszystkim wymienić redukcję bólu odczuwanego przez pacjenta w obrębie szyi. Oprócz tego ważną kwestią jest również przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności oraz swobody ruchów, która ma bardzo duże znaczenie podczas codziennego funkcjonowania. Dodatkowo dzięki rehabilitacji szyi możliwa jest poprawa pracy mięśni szyi, a także wpojenie człowiekowi prawidłowych wzorców ruchowych. Warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę.

Laseroterapia

Wśród najskuteczniejszych metod rehabilitacji szyi można przede wszystkim wymienić laseroterapię, która przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim takie działania zmniejszają odczuwanie dolegliwości bólowych, które mogą się pojawić na przykład w wyniku zmian zwyrodnieniowych lub urazów. Oprócz tego laseroterapia ma również pełne działanie regenerujące oraz może w pozytywny sposób wpływać na poprawę krążenia w ciele człowieka, co wpływa w bezpośredni sposób na proces rekonwalescencji.

Elektroterapia

Kolejną możliwością rehabilitacji szyi bez wątpienia jest elektroterapia, która również charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem skuteczności. Może być ona realizowana z wykorzystaniem dość zróżnicowanych zabiegów. Wśród nich można wymienić prądy TENS, prądy Traberta, a także prąd interferencyjny. Warto zastanowić się nad takimi metodami, ponieważ są one bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa szyjnego, a także mięśni, które do niego przylegają.

W tym dziale  Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty, jak się przygotować?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *