Przejdź do treści

Leki na przeziębienie dla dzieci

Okres jesienno zimowy to naprawdę ciężki czas dla każdego rodzica. To właśnie o tej porze roku dzieci niezwykle często chorują, co przekłada się także na utrudnione życie rodzinne i konieczność zwiększonej opieki nad maluchami. Nic więc dziwnego, że rodzice często zastanawiają się, jakie są najlepsze leki na przeziębienie dla dzieci. Co powinno się im podawać, aby możliwie jak najszybciej doszły do siebie?

Typowe objawy przeziębienia

Zanim jednak przejdzie się do omawiania najpopularniejszych, a przede wszystkim najskuteczniejszych leków na przeziębienie, trzeba się najpierw dowiedzieć, czym się ono charakteryzuje. Jakie są typowe objawy przeziębienia, które powinny od razu zaniepokoić rodziców i skłonić ich do podania odpowiednich leków?
Wielu osobom wydaje się, że doskonale wiedzą, czym objawia się przeziębienie. Często jednak wiedza ta jest niepełna lub zwyczajnie błędna. Jakie są zatem typowe objawy przeziębienia u dzieci? Przede wszystkim wspomnieć w tym wypadku trzeba o wyraźnym pogorszeniu samopoczucia malucha. Dziecko niezbyt chętnie się bawi, jest ospałe i nie uśmiecha się tak często, jak wcześniej. Występować może u niego ból głowy, mięśni, a także silna senność. Standardowo w takich sytuacjach pojawia się podwyższona temperatura, suchy kaszel, wodnisty katar i niedrożność górnych dróg oddechowych.

W tym dziale  Zabiegi fizjoterapeutyczne - kiedy warto z nich skorzystać?

Jakie leki stosować?

Jeśli zauważy się u swojego dziecka takie właśnie objawy, jest to wyraźny sygnał, że przechodzi ono przeziębienie. Należy w takim wypadku sięgnąć po podstawowe, dostępne w aptece środki lecznicze. Jakie preparaty powinno się podać dziecku w pierwszej kolejności?
Jak można się bez trudu domyślić, najważniejsze jest to, aby zbić dziecku gorączkę, a także zniwelować u niego ból. Najlepszym środkiem, który może w tym pomóc, jest paracetamol lub ibuprofen. Są to bardzo skuteczne środki przeciwgorączkowe, które w ciągu kilku dni powinny znacznie poprawić stan zdrowia dziecka.
Jak należy podawać te środki? Oczywiście nie można ich dawać niemowlakom, które mogłyby na nie negatywnie zareagować. Dzieciom starszym można podawać do 2 tabletek dziennie.
Jeśli chodzi o pozostałe dolegliwości, czyli np. katar i kaszel, to w aptece dostać można najróżniejsze środki udrożniające górne drogi oddechowe, które powinny pomóc dziecku uporać się z obecną tam wydzieliną.

Kiedy udać się do lekarza?

Jak można się bez trudu domyślić, środki sprzedawane bez recepty nie zawsze okazują się skuteczne. Często przeziębienie jest zbyt poważne i stan dziecka nie poprawia się po przyjęciu dostępnych bez recepty leków. Co w takiej sytuacji zrobić?
Jeśli stan dziecka nie ulega poprawie, niezbędne jest oczywiście udanie się z maluchem do pediatry. Lekarz po przeprowadzeniu badania przepisze określone środki na receptę, które z całą pewnością w stosunkowo krótkim czasie postawią malucha na nogi. Najczęściej przepisywane są specjalne syropy i zbijające gorączkę tabletki lub czopki.

W tym dziale  Dieta pudełkowa wegańska – 5 powodów, dla których warto po nią sięgnąć

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *