Przejdź do treści

Krople do oczu a sztuczne łzy – to nie to samo

Wiele osób ma współcześnie problemy z oczami, które wynikają z prowadzonego trybu życia. Przez wielogodzinne oglądanie telewizji, pracę przy komputerze, sztuczne oświetlenie czy zanieczyszczenie środowiska nasze oczy mogą ulec przesuszeniu oraz zmęczeniu. Tym dolegliwościom często towarzyszy uczucie posiadania „piasku pod oczami”. Ulgę oczom mogą przynieść różne preparaty, m.in. krople do oczu lub sztuczne łzy. Czy jest między nimi jakaś różnica?

Jak działają krople do oczu?

Na rynku dostępne są krople do oczu różnego rodzaju, różnią się one od siebie składem oraz przeznaczeniem. Większość z nich, np. antybiotyki, dostępne są wyłącznie na receptę. Wszystko uwarunkowane jest od postawionej diagnozy, pamiętaj więc, aby w wyborze kropli oraz ich dawkowaniu skonsultować się z okulistą. Źle dobrany preparat może nam zaszkodzić. Krople mogą rozjaśnić zmęczone oczy, nawilżyć je, leczyć stany zapalne, podrażnienia oraz inne poważniejsze schorzenia. W przypadku kiedy jesteśmy zmuszeni do stałego stosowania kropli do oczu, należy zaplanować sobie określone pory ich aplikowania dostosowane do rytmu dnia. Jeżeli chodzi o samą aplikację preparatu, to stosowane są różne metody. Oczy można zakraplać samodzielnie bądź przy pomocy drugiej osoby. Poprawnie podany lek wpływa na skuteczność jego działania. Zwróć także uwagę na termin ważności stosowanych kropli.Krople do oczu

W tym dziale  Jak skutecznie pozbyć się zbędnej skóry po szybkim schudnięciu?

Czym są sztuczne łzy i kiedy je stosować?

Sztuczne łzy cechuje przede wszystkim to, że są one dostępne bez recepty. Przynoszą ulgę osobom cierpiącym na dolegliwość zwaną zespołem suchego oka. Można stosować je również doraźnie, np. podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie gałki ocznej, doskonale imitują swoim składem nasze naturalne łzy. W odróżnieniu od innych rodzajów kropli do oczu sztuczne łzy można stosować bez ograniczeń. Są zupełnie nieszkodliwe i nie powodują skutków ubocznych. Sztuczne łzy dostępne są także w postaci hydrożeli, które różnią się od innych preparatów większą gęstością i lepkością, dzięki czemu dłużej utrzymują się na powierzchni oka.

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Warto zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację swoich oczu, zwłaszcza jeżeli znaczną część dnia spędzamy przed monitorem komputera. W przypadku kiedy nasze oczy są zmęczone i wysuszone warto sięgnąć po środek nazywany sztucznymi łzami. Przyniesie on ulgę i odpowiednio nawilży gałkę oczną. Przy bardziej skomplikowanych dolegliwościach należy skontaktować się z okulistą, który dobierze dla nas odpowiednie krople do oczu.