Przejdź do treści

Jakich mokrych karm dla kota unikać?

Koty to zwierzęta zdecydowanie mięsożerne, nawet oswojone głównym ich pożywieniem powinny być karmy mięsne. Zapewniają im odpowiednią ilość składników odżywczych i energetycznych.

Zobacz: https://e-spar.com.pl/kategoria/karma-dla-kota/532

Jak prawidłowo karmić kota?

Prawidłowe karmienie kota ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i kondycji. Karma dla kora powinna być dostosowana do jego wieku i ewentualnych problemów zdrowotnych (alergie). Warto także przestrzegać wartości kalorycznej posiłków, zwłaszcza w przypadku kotów nie wychodzących z domu. Otyłość u kotów jest niebezpieczna nie tylko ze względu na kondycję fizyczną, ale także psychiczną.

Koty to zwierzęta niezwykle dbające o swoją czystość, jeżeli ze względu na otyłość nie będą mogły dokładnie wylizać swojego futerka i łapek to czują dyskomfort. Mogą zrobić się złośliwe lub agresywne.

W przypadku kotów karmy mokre są lepszym wyborem niż karmy suche, ponieważ zawierają wodę, która kotom jest niezbędna. Nie wszystkie koty chcą pić wodę z miski i może dojść do odwodnienia. Rozwiązaniem może być fontanna dla kota, która imituje naturalną wodę ze strumyka.

Dobrej jakości karma dla kota powinna zawierać 95% mięsa (w tym podroby) oraz 5% owoców i warzyw. I nie ma znaczenia czy jest to karma sucha, czy mokra. Wielu właścicieli uważa, że najlepsza dla kotów i psów jest dieta Barf, ale niestety jest bardzo czasochłonna.

W tym dziale  Rodzaje serów żółtych. Znasz je wszystkie?

Jak wybrać karmę mokrą dla kota?

Koty mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł zapachu, gorzej kubki smakowe. Z tego powodu nie ma konieczności częstej zmiany smaku karmy, lepiej jednak przyzwyczajać je do ich różnorodności. W razie chwilowego braku kurczaka będzie można zastąpić go łososiem.

Koty chętnie jedzą karmę mokrą o intensywnym zapachu, nie akceptują karm neutralnych. Wiele kotów nie akceptuje także karm półsuchych, bez „sosiku”, ale najważniejszy jest skład karmy.

Dobrej jakości karmy zawierają od 75 do 95% mięsa, resztę stanowią warzywa i owoce uzupełniające witaminy i minerały.

Jakich karm mokrych dla kota unikać?

Z diety kota przede wszystkim trzeba wyeliminować karmy zawierające zboża, które są tylko wypełniaczem, ale mogą dodatkowo powodować uczulenie na gluten. Niektórzy producenci umieszczają informację, że karma jest bez zbożowa, ale po przeanalizowaniu składu znajdziemy w składzie ryż lub ziemniaki. To tylko zabieg marketingowy, taka karma nie jest pełnowartościowa i należy ją wyeliminować.

Podstawą wyboru dobrej jakości karmy dla kota nie jest cena, renoma marki, ale dokładne czytanie etykiety o składzie. Bardzo często zdarza się, że karmy z wysokiej półki oferują karmy zawierające 4% kurczaka i 4% produktów pochodzenia zwierzęcego lub 30% kurczaka bez wyszczególnienia jaki procent stanowią produkty uboczne, jak kości czy skóry.

W tym dziale  Wakacje All inclusive? Zapewnij sobie beztroskie wakacje

Wybierając karmę dla kota trzeba przede wszystkim uwzględnić jego potrzeby życiowe. Zapewnienie mu wszystkich potrzebnych składników zapewni mu długoletnie życie i rzadkie wizyty u weterynarza. Prawidłowo odżywiany kot jest wesoły, chętny do zabaw.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *