Przejdź do treści

Homeopatia – czym jest i czy jest skuteczna?

Homeopatia często rozumiana jest jako ziołolecznictwo, ale nie jest to właściwa definicja. Opiera się bowiem na stosowaniu różnych substancji naturalnych, nie tylko ziół, ale także minerałów i surowców pochodzenia zwierzęcego. Co do jej skuteczności, zdania są podzielone. Jedni bardzo jej ufają, a inni w ogóle nie wierzą w jej skuteczność. Jaka jest prawda?

Czym jest homeopatia? Zasady działania leków homeopatycznych

Homeopatia została stworzona przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Jest to dziedzina medycyny konwencjonalnej, opierająca się na założeniu, że regularne, długotrwałe przyjmowanie niewielkich dawek preparatów homeopatycznych będzie miało efekt leczniczy. Leczenie tą metodą polega na tym, że osoba chora przyjmuje substancje wielokrotnie rozcieńczone, które w większej dawce spowodowały takie objawy, jak sama choroba. W mniejszej wykazują właściwości lecznicze. Tego typu specyfiki uderzają więc chorobę, a można nimi leczyć następujące schorzenia: choroby narządów ruchu, choroby skóry, dolegliwości układu oddechowego, migreny, neuralgie, przewlekłe stany zapalne układu moczowego, zatoki. Terapia homeopatyczna nie jest skuteczna w leczeniu trwałych zmian w organizmie, jaki wywołuje złamanie kości, zawał serca czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Przed zastosowaniem homeopatii, lekarz dokładnie bada pacjenta i przeprowadza z nim wywiad, a następnie dobiera zestaw leków.

W tym dziale  Jakie ręczniki papierowe wybrać do biura?

Tajemnice homeopatii. Rodzaje preparatów homeopatycznych

Produkcja leków homeopatycznych jest skomplikowana. Najczęściej stosuje się leki roślinne, które uzyskuje się z pranalewek, powstających w wyniku macerowania roślin lub ich części w alkoholu. Leki zwierzęce to całe owady lub ich narządy czy wydzieliny. W homeopatii stosuje się także leki mineralne produkowane z minerałów, np. z sole wapnia czy związków siarki. Preparaty roślinne używane są do leczenia objawów chorobowych, a leki pochodzenia zwierzęcego maja zastosowanie w zwalczaniu chorób przewlekłych i ostrych. W terapii schorzeń przewlekłych stosuje się leki mineralne.

Czy homeopatia jest skuteczna?

Badania kliniczne nie potwierdziły właściwości leczniczych środków homeopatycznych. Niektóre testy dają pozytywne wyniki, ale korzystne efekty homeopatii należy przypisać raczej efektowi placebo, niż rzeczywistemu działaniu leczniczemu tych środków. Jeśli wierzymy w ich skuteczność, zazwyczaj możemy przyjmować je bez obaw, gdyż w większości przypadków są bezpieczne, a ich stosowanie nie zagraża zdrowiu. Nie należy jednak rezygnować z tradycyjnego leczenia farmaceutykami, gdyż może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne wynikające z zaniedbania leczenia choroby i postępowania jej objawów.

Badania nie potwierdzają skuteczności homeopatii. W związku z tym, decydując się na leczenie tego typu, traktujmy je jedynie jako metodę wspomagającą tradycyjne leczenie, a nie wyłączną terapią.

W tym dziale  Dzieci, praca, dom i... przeprowadzka? Spokojnie! Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak to dobrze zorganizować