Przejdź do treści

Dieta korzystna dla jelit – dowiedz się, co radzą eksperci

Kiedy jelita źle pracują, mogą pojawić się bóle brzucha, wzdęcia i uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku. Objawem jest także zaburzony rytm wypróżnień – biegunki pojawiające się naprzemiennie z zaparciami. Takie problemy są oznaką zespołu jelita drażliwego. Czym jest to schorzenie i jak z nim żyć? Co jeść, by choroba nie dokuczała?

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to mało poznana choroba, więc lekarzom trudno jest określić konkretne leczenie. Bez wątpienie jednak można podkreślić, iż IBS atakuje wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni i zestresowani, a brakuje nam czasu na odpoczynek i relaks. W sytuacji stresowej jelita źle pracują, a jeśli dodatkowo źle się odżywiamy, choroba na pewno zaatakuje. Trzeba więc przyjrzeć się swojej diecie i wyrzucić z niej wszystko, co może szkodzić.

Czy istnieje dieta dla osób chorujących na zespół jelita drażliwego?

W przypadku IBS trudno podać jeden sposób żywienia, gdyż osoby, które cierpią na to schorzenie zazwyczaj źle reagują na różne towary, ale to, co jednemu szkodzi, inny może tolerować. Sposób żywienia ma więc charakter całkowicie indywidualny i musi być dopasowany do objawów. Poza kwestią nietolerancji istnieje również kwestia zaparć i biegunek – w tym przypadku również musimy dostosować sposób odżywiania. Istnieje natomiast kilka ogólnych zasad, o których powinna pamiętać osoba borykająca się z tą dolegliwością.

W tym dziale  Wolna niedziela, co można robić?

Zasady odżywiania osób chorujących na zespół jelita drażliwego

Osoba chorująca na IBS powinna pracować nad tym, by wyrzucić ze swojego życia stres i pośpiech. Wszystkie posiłki powinny być spożywane w spokojnej i miłej atmosferze. Najlepiej jeść 5 małych posiłków, co około 3 godziny. Co wkładać na talerz? Zacznijmy od węglowodanów. Dolegliwości bólowe może powodować zwłaszcza fruktoza i laktoza. Fruktoza występuje głównie w owocach. Za jej przyczyną wzmagają się procesy fermentacyjne w jelicie, co prowadzi do powstawania gazów i wzdęć. Najwięcej fruktozy jest w soku jabłkowym i jabłkach, miodzie, gruszkach, wiśniach i w owocach suszonych. Osoby chorujące na zespół jelita drażliwego mogę mieć także problemy z tolerancją laktozy, czego objawem są problemy gastryczne (wzdęcia lub biegunki) po wypiciu mleka.

Należy więc z niego zrezygnować, a jeść jogurty, kefiry i maślankę lub sięgnąć po dostępne na rynku produkty bezlaktozowe. Jelita nie lubią także słodzików, które są w gumach do żucia i słodyczach z galaretkami. Z diety należy wykluczyć również używki, czyli mocną kawę i herbatę, a przede wszystkim alkohol. Korzystne będzie również wyeliminowanie z diety tłustych pokarmów oraz unikanie ciężkostrawnych smażonych potraw, które mogą tylko obciążać przewód pokarmowy.

W tym dziale  Jak przygotować relaksacyjną kąpiel? Oto nasze porady.

Nie mam zespołu jelita drażliwego. Co robić, by jelita były zadowolone?

Nawet jeśli nie cierpimy na IBS warto zadbać o to, by jelita były w dobrej formie dając im to, co lubią. Kluczową rolę we wchłanianiu składników odżywczych oraz przetwarzanie w jelicie grubym resztek pełnią probiotyki, czyli pożyteczne bakterie, o których podaż trzeba zadbać. Możemy przyjmować specyfiki je zawierające oraz dostarczać je z pożywieniem. Warto jeść kiszonki (kiszona kapusta i ogórki), które zawierają bakterie kwasu mlekowego. Dobry dla naszych jelit jest także fermentowany nabiał, ale wybierać trzeba ten o jak najkrótszym składzie (mleko i odpowiednie szczepy bakterii). Koniecznie musimy ograniczyć cukier, którego nadmiar negatywnie wpływa na pracę jelit. Pamiętajmy także o odpowiedniej podaży błonnika, który pomaga w usunięciu niestrawionych resztek pokarmu.

Jelita wykonują ważną pracę dla naszego organizmu, więc trzeba zadbać o to, by dobrze pracowały. Jeśli cierpimy na zespół jelita drażliwego uważajmy na to, co jemy i ograniczmy stres, który wzmaga rozwój schorzenia.

Dowiedz się, jak sobie pomóc w razie bólu związanego z zespołem jelita drażliwego: https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/zespol-jelita-drazliwego

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *