Przejdź do treści

Co wpływa na problemy z kręgosłupem? Oto lista czynników, które mogą mu zaszkodzić

Jednym z cywilizacyjnych problemów są bóle kręgosłupa, na które narzeka coraz więcej ludzi. Winny temu jest siedzący tryb życia, brak ruchu i ćwiczeń, a także niewygodne krzesła biurowe, na których spędzamy wiele godzin dzienne. Co jeszcze może zaszkodzić kręgosłupowi?

Od czego boli kręgosłup? Brak ruchu i niewygodne krzesła biurowe

Postęp techniczny i cywilizacja nie zawsze służą zdrowiu i kondycji fizycznej człowieka. Rzadko spacerujmy i mało czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Ponadto dźwigamy ciężary lub wykonujemy pracę siedzącą i wiele godzin spędzamy przy komputerze, maszynie, biurku czy za kierownicą. Siedzimy ciągle w tej samej pozycji na niewygodnych krzesłach biurowych, więc nacisk na poszczególne odcinki kręgosłupa nie zmienia się, co jest szkodliwe. Ból pleców lub ból kręgosłupa odczuwany jest wzdłuż pionowej osi ciała, po stronie grzbietu. Dolegliwości bólowe występują na różnych odcinkach kręgosłupa, jednak najczęściej odczuwany jest w okolicach szyi oraz odcinku lędźwiowym, co ma bezpośredni związek z naszym trybem życia i brakiem dbałości o zdrowie kręgosłupa. Przyczyną bólu może być uraz mechaniczny, ale u większości osób dolegliwości bólowe wynikają z postępujących zmian zwyrodnieniowych, stanów zapalnych i chorób, które wpływają na kondycję i ruchomość stawów. Dolegliwości są też związane z wiekiem –im starsi się stajemy, tym bardziej nasz kręgosłup jest narażony na urazy. Wpływ na to ma także nasza kondycja fizyczna oraz charakter wykonywanej pracy.

W tym dziale  Na czym polega rehabilitacja szyi?

Zadbaj o zdrowie kręgosłupa. Wygodne materace i krzesła biurowe

Prawidłowa postawa jest kluczowym elementem troski o zdrowie kręgosłupa. Istotna jest zarówno w trakcie siedzenia i chodzenia, ale także podczas snu. Starajmy się zatem chodzić prosto, nie garbić się i nie skręcać kręgosłupa w nienaturalny sposób. Aby wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe, konieczna jest regularna aktywność fizyczna. Pozycja podczas snu również nie jest bez znaczenia, dlatego tak ważny jest wygodny materac – nie może być zbyt twardy ani zbyt miękki. Zadbajmy również o właściwą pozycję w pracy. Zwróćmy uwagę na to, by siedzieć na wygodnych krzesłach biurowych.

Fotele obrotowe warto wybierać tak, by były idealnie dobrane do danej osoby, jej wzrostu i sylwetki. Dobry fotel powinien mieć odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie i regulowaną wysokość. Ważny jest też wygląd, harmonijnie współgrający z pozostałymi elementami aranżacji biura. Przy pracy z komputerem poleca się fotele obrotowe, z regulacją wysokości i podłokietnikami. Fotel przeznaczony do pracy przy komputerze powinien posiadać możliwość regulacji wysokości, by nie trzeba się schylać, co nie byłoby dobre dla kręgosłupa. Ważne jest także anatomiczne oparcie, które służy odciążeniu mięśni utrzymujących postawę oraz pozwala na zachowanie anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Źle dobrane będzie powodowało pogłębianie lub spłycenie krzywizn kręgosłupa. Oparcie powinno być regulowane w zakresie 5 stopni do przodu i 30 do tyłu. Optymalne oparcie powinno być odchylone do tyłu o ok. 10-15 stopni.

W tym dziale  Gdzie kupować artykuły higieniczne do biura?

Dla zdrowia kręgosłupa istotna jest zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, odpowiednia dawka ruchu i wygodny sen. W pracy siedźmy na ergonomicznych krzesłach biurowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *