Przejdź do treści

Blendery ręczne, jak wybrać i który kupić

Zanim będziemy dowoli korzystać z blendera ręcznego w naszej kuchni, trzeba zdecydować się na jeden z dostępnych modeli. Okazuje się bowiem, że wybór pomiędzy urządzeniem ręcznym i kielichowym, to jeszcze nie wszystko. Jak wybrać najlepszą dla nas opcję?

Jakie aspekty są istotne podczas wybierania blendera?

Blendery ręczne mogą znacznie różnić się między sobą. Zanim podejmiemy decyzję który z nich kupić, powinniśmy zorientować się na co trzeba zwrócić uwagę oraz jakie w ogóle są możliwości.

Pierwsza istotna kwestia to moc blendera. Tutaj obowiązuje prosta zasada – im wyższa moc, tym twardsze produkty może rozdrobnić urządzenie. Silniki modeli ręcznych mają od 200 do 700 W. Natomiast biorą pod uwagę, że jest to parametr, który wpływa na cenę, zastanówmy się najpierw do czego blender będzie nam potrzebny. Jeżeli chcemy by miał dużą moc, przydatna będzie możliwość regulowania poziomu prędkości pracy.

Odpowiednia moc nie jest jednak jedynym warunkiem, który musi być spełniony, aby blender ręczny mógł pełnić funkcję mini robota kuchennego. Takie czynności, jak na przykład szatkowanie, ubijanie piany czy kruszenie lodu wymagają zastosowania specjalnych dodatków. Czyli wersja podstawowa blendera ręcznego służy do mieszania i rozdrabniania, ale istnieje możliwość kupienia urządzenia z różnymi nakładkami oraz pojemnikami.

W tym dziale  Dlaczego warto jeść ryby i owoce morza

Trzeba przyznać, że blendery ręczne są bardzo wygodne w użyciu, a na dodatek zajmują niewiele miejsca. W szczególności dotyczy to modeli bezprzewodowych. Natomiast należy pamiętać o tym, że mają one niewielką moc.

Warto zwrócić uwagę na inny jeszcze aspekt związany z wyglądem, ale tym samym z jakością użytkowania blendera – materiały, z jakich jest zrobiony. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie tworzywa sztucznego i metalu. Dzięki temu blender może mieć dobrze wyprofilowany uchwyt, który wygodnie się trzyma i mocną, stalową część dolną.

Zanim zapłacimy za blender ręczny sprawdźmy jak długo może pracować oraz czy nie jest zbyt głośny. Istotne jest również to czy można go łatwo zdemontować i wyczyścić. Na przykład jeśli stopa miksują jest głęboka, trudniej usunąć z niej resztki jedzenia.

 

Jak podjąć ostateczną decyzję o tym, który blender kupić?

Kiedy wiemy już na co możemy liczyć, jeśli chodzi o blendery ręczne, musimy określić jeszcze ile chcemy wydać pieniędzy. Co prawda można kupić proste urządzenie za około 30 zł, ale jeśli chcemy używać go przez dłuższy czas, lepiej zapłacić nieco więcej. Wysokiej jakości blender dostaniemy już za kwotę poniżej 100 zł. Jeżeli zależy nam na dodatkowych funkcjach trzeba zapłacić dwa raz tyle.

W tym dziale  Nie masz czasu gotować? Oto kilka pomysłów na szybki obiad

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zwracajmy uwagę na najdrobniejsze szczegóły i dopytujmy o interesujące nas rzeczy. Warto też sprawdzić który model najwygodniej się nam trzyma, który ma najdłuższy kabel lub czy istnieje możliwość wymienienia ostrzy.

Wybór blendera ręcznego to sprawa indywidualna. Niektórym zależy przede wszystkim na tym, żeby miał wiele funkcji, innym by nie hałasował czy miał stosunkowo niską cenę. Zawsze jednak bierzmy również pod uwagę również aspekty, o których była mowa powyżej.